Yeşim Torun Makale 1

Moda  ilk bakışta kişiye daha iyi bir görünüm vermek amacıyla kendiliğinden ve hiçbir mantığa dayanmayan yenililer dizisi olarak modayı tanımlayabiliriz.Moda  gerçek anlamda ise değişmeye inanan, değişme yoluna girmiş toplumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle de bir yandan ekonomiye bir yandan da toplumsal yapıya sıkı sıkıya, ama  değişken  biçimde bağlıdır. Uzun zaman boyunca, moda nüfusu çok küçük bir bölümünü ilgilendiren bir olgu olarak kalmış, seçkinlere özgü olmuştur.
Moda, toplumların, geleneklerin, olayların bir büyülü aynasıdır. Savaşlar, barışlar, buluşlar, sanat olayları modayı her açıdan etkilemiştir.Döşemelik kumaştan ev eşyalarına, mücevherlerden parfüme, otomobilden televizyona ve birçok ihtiyaç için her şeyin ayrı modası vardır.

İnsanoğlunun güzel ve çekici olmaya, kişiliğine ve stiline giydiği şeylerle tarzını belirtmeye olan ihtiyacını moda karşılar. Sonuç olarak,günümüzde modası geçmeyecek tek şey insanların modaya uyma dürtüsüdür.

Moda son 30 yılda evrimleşerek gelişmektedir.İnsanlar giyimi moda ve trendleri takip ederek yoğun ilgi göstermeye başlamıştır. Hangi model elbise nasıl ayakkabıyla, hangi saç rengi ve modeli nasıl tonlarda makyaj ile renk uyumu ister? Bunları takip ederek ister istemez modaya uymaya başladık; Geleneksel toplumlarda moda yoktur.Moda olmak herkesçe benimsenmek, beğenilmek, yaygın bir duruma gelmek.Kendi tarz ve stiliyle moda oluşturmak; moda giysiler , moda akımları , moda renkler…

Giyim Barınma, beslenme ve giyim insanların temel gereksinimidir. Giyinmeye duyulan gereksinimin eski çağlarda, insanların vücutlarını doğanın etkilerinden koruma düşüncesinden doğmuştur. Dünyada insanlar dışında bütün canlıların dış etkenlerden korunması için değişik korunma etkenlere sahiptirler.

İnsanların güzel görünme ve dikkatleri üzerine çekme arzu ve istekleri, daha iyi ve daha güzeli arama çabaları ile iyi giyim deyimi ortaya çıkmıştır.Giysiler belirli rolleri belirtmektedir.Kişinin yaşına, cinsiyetine , vücut tipine, toplum içindeki durumuna ve işine uygun olanı giyer.

Orta Çağ’dan itibaren saraylılar bir zerafet yarışına girmişlerdir.Bu yarıştan Ticaret Dünyası sarayı taklit etmek için hiçbir masraftan kaçınmadı.Fransa’da ikinci imparatorluk sarayın lüksü ile göz kamaşan giyim modasında kadınların sokak kıyafeti ipek kadife dantel gibi kumaşlardan yapılmakla birlikte onları boyundan topuklara kadar örtmekte ancak geceleri açılmaktaydı.Bu dönemin ekonomik düzeyi modacılığın bir mesleğe dönüşmesine yardımcı olmuştur.

Parti elbiseleri  kırmızının rengi modelin özelliğiyle iddialı bir tuvalet olup,straplez kırmızının vazgeçilmezliği ve şıklığıyla bir araya gelen tamamı drapelerle modern bir hava katarak gözleri üzerine çekecek.Uygulamanın kollarda da devam edip bütünü sağlaması arkadan gelen üçgen parçanın baseni sararak önde bağlanarak etek ucuna kadar uzuyor saten kumaş seçimiyle modelin bütünlüğü sağlanmıştır.İnce yapılı bayanların tercih edebileceği bir model.Elbise modelimizi tamamlamak için tercih etmemiz gereken sade küçük bir portföy çanta tenimize uygun makyaj tonlarıyla şık bir görünüme sahip olabilirsiniz.Kumaş ve model özelliğiyle bu tür modelleri kokteyllerde, davette özel gün ve düğünlerde kısacası hemen hemen her yerde tercih edebilirsiniz. Şimdi sizleri galerimizle baş başa bırakmışken, yorumlarınızın da bizim için oldukça değerli olduğunun altını çizerek görüşlerinizi paylaşmaya davet ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir