konusarak-ingilizce

İngilizcede Bağlaç ve Edat Kullanımları

İngilizce öğreniminde en çok kullanılan yöntemlerden biri de online ingilizce eğitimidir. Bu eğitim sistemi her yaş grubuna hitap etmesinin yanı sıra özellikle kısıtlı vakti olan kişilere fazlaca hitap etmektedir. Online siteler içerisinde en çok www.konusarakogren.com sitesi kullanılmaktadır. Site içersin de her kişinin yaş ve İngilizce seviyesine göre eğitim verilmektedir. Eğitimin nasıl verildiği hakkında bilgi almak için telefonla ulaşım sağlanabilir. Bunun yanı sıra ücretsiz deneme dersine katılmak için gereken formu doldurarak gönderme sağlayabilirsiniz. Form da ad soyad, telefon numaranız ve e-posta adresinize yazmanız yeterli olacaktır. Deneme dersini atlattıktan sonra hocanın sizler için sunacağı eğitim paketlerinden en uygun olanını seçebilirsiniz. Seçtiğiniz pakete uygun bir eğitim programı hazırlanmaktadır. Derslerin konuşarak öğretilmesi dili daha hızlı ve pratik bir öğrenme sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra aklınıza takılan her türlü konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kişiler her konu da akıllarına takılan konular için hocalardan bilgi alabilirler. Herhangi bir kuruma ya da alana gitmeden sadece internetinizin olması yeterli olmaktadır. İstediğiniz alanda ve istediğiniz zaman aralığında direk eğitim alabilirsiniz.

Kendi başına bir anlamı olmayan kelimelerin yanına geldiklerinde bir anlamı olan birbirine benzeyen iki cümlenin bağlanmasını sağlayan kelime öbeklerine bağlaç denmektedir. İngilizcede bağlaç kullanımı da Türkçe de olduğu gibidir. Bu yüzden cümle içinde bağlaç kullanımların da öğrenciler zorlanmamaktadır. İngilizce Bağlaçlar Conjunctions olarak ifade edilmektedir. Bağlaçlara baktığımız da ise kullanımlarına göre ayrıldığını görmektedir. Bağlaçlara bakıldığında öncelikli olarak temel bağlaçlar gelmektedir. Bunlar and- ve, but- ama, for- çünkü, or- veya şeklindedir. Bu bağlaçlar iki benzer cümleyi birbirine bağlamak için kullanılmaktadır. Zaman bağlaçlarına bakıldığında ise while- iken, after- den sonra, as- iken, before- den önce, until- e kadar gibi bağlaçlar en sık karşılaşılanlardandır. Bir kelimenin sonrasında kullanılarak cümleye ya da kelimeye anlam katmaktadır. Koşul bağlaçları ise if- eğer, unless- medikçe, even if- sa bile, in case- durumunda, so that- sın diye şeklinde pek çok bağlaçla karşılaşılmaktadır. Because, as, since, due to,- çünkü anlamında kullanılan bağlaçlardır. Bu bağlaçlar nede sonuç bağlaçları olarak bilinmektedir. Bunların yanı sıra so- bu yüzden, as a result of- in sonucu olarak, thanks to- sayesinde şeklinde bağlaçlar kullanılmaktadır. Zıtlık bağlaçları ise although, though, even though- e rağmen, nevertheless- yine de, on the contrary- aksine, on the other hand- diğer yandan şeklinde bağlaçlar kullanılmaktadır. also, besides, moreover, what’s more- ek olarak anlamında kullanılmaktadır.

Kendi başlarına bir anlamı olmayan kelime ve cümle için de kullanıldığında istediğiniz anlamı sağlayabileceğiniz kelime öbeklerine edat denmektedir. İngilizce de edat dendiğinde en çok yer yön ve zaman edatları karşımıza çıkmaktadır. Edatlara baktığımız da below- aşağı da, over- üzerinde, above- üzerinde, across- karşısında, onto- üsütnde, among- arasında, towards- e doğru, in- içinde, on- üstünde, under- altında, behind arkasında şeklinde edatlar sizleri karşılamaktadır. Edatlara örnek vermek gerekirse; the children are playing in the garden- çocuklar bahçenin içinde oynuyorlar. The cat is sleeping on the bed- kedi yatağın üstünde uyuyor. Bird is hiding behing the tree- kuş ağacın arkasında saklanıyor. I am near the hospital- ben hastanenin yakınındayım. Zaman edatlarına baktığımız da ise bizleri pek çok kullanım beklemektedir. Günlerden önce on edatı kullanılmaktadır. On Friday şeklinde durum örneklendirilmektedir. Ay, sene ve mevsimlerden önce ise in edatı kullanılmaktadır. İn January, in 2015, in Fall şeklinde kullanım sağlamak mümkündür. Belli bir zaman aralığını anlatmak istiyorsak at edatı kullanılmalıdır. At night ya da at the weekend şeklinde durumu örneklendirebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir