modanın değişen çehresi ve geleceği

Modanın Değişen Çehresi ve Geleceği

Modanın değişen çehresi ve geleceği konusunda son dönemlerde çok sayıda ünlü moda blogunda yorumlara rastlamaktayız. Genel kanı hakkında söylenebilecek olan şey, gelecekte çok daha farklı moda anlayışlarının ortaya çıkacak olduğu. Ancak burada sınıfsal olarak ayrımın eskisi gibi olmayacak olduğu üzerinde fazla duruluyor.

modanın değişen çehresi ve geleceği

Eskiden çok daha geniş olan sınıfsal farklar, dünya genelinde kapandığı ve aristokratik anlayışın da azalmaya başladığı gözlemleniyor. Bu durumun sonucu olarak da insanların moda konusunda birbirlerine yakın bir seyir izlediği ortaya çıkıyor. Bunların dışında ise bu sonuçların da daha birbirine yakın modaları meydana getirdiği üzerinde duruluyor. Yani tek tip anlayışın ve bunun da doğal sonucu olarak da fabrikasyon insanların ortaya çıkması vurgulanıyor.

Kendileri ile söyleşi yapılan önemli moda kanaat önderleri ise gelecekte modanın daha ayağı yere basan ve kişisel olacağı üzerinde duruyor. Son yazımı olan Moda Sitesi konusunda da bu durumun yan unsurlarına değinmiş ve aynı sonuca varmıştık. Yeni haberlere bakılırsa, büyük moda evleri ve anlayışının kökten değişecek olduğu yorumları yapılıyor.

Daha kendisine has olan bu anlayışlar, yeni moda akımlarına neden olacak ancak bu etkinin belirli alanlarda hissedileceği sonucu çıkıyor. Kısaca yakın gelecekte modanın eskisi kadar genele yayılmayacağını ve  sınırlarının da ortadan kalkacağını söyleyebiliriz. Bu durumun bir başka sonucu olarak da daha fazla insanın bu işe dahil olması ve daha küçük şirketlerin sektörde çoğalması anlamına geleceğini de unutmamak lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir